Mona VieCannondaleScootRawbeanBruges Wafles and FritesNorth WaveCarbo RocketRevolutionContender BicyclesCanyon Bicycle Draper

Race #3 - Saturday, Oct. 18th, 2008
Weber County Fairgrounds, Ogden, UT

Please send corrections to jonbear68@msn.com.

Men A

Place Bib Last First Team
1 1 GILLESPIE Bart monavie-cannondale.com
2 23 PIETRZAK Chris Porcupine/Specialized Racing
3 43 CLARK JJ Spike
4 26 SQUIRE Rob Binghams-Northshore
5 33 O'LEARY Connor Velosport Racing
6 5 RASMUSSEN Eric Porcupine/Specialized Racing
7 7 PETERSON Mitchell Mona Vie/Cannondale
8 2 GOULET Ali Ridley Factory Team
9 42 YOUNG Bryce Binghams-Northshore
10 40 INOUYE Jared Bikers Edge
11 34 WYCOFF Reed Contender Bicycles
12 36 ROCK Alex Contender Bicycles
13 28 CROSS Brandon Guthries
14 27 WASMUND Stephen Cutthroat Racing
15 21 HOOVER Sean Canyon Cycle Draper
16 4 GALLAGHER Jon Cole Sport
17 44 MILLER Nathan Tele Free Wasatch
18 38 FIRTH Brandon Rocky Mountain
19 32 ARNOTT Kris Ski Utah Cycling
20 41 ROPER Daniel Cuthroat Racing
21 39 JOHNSON Anthony FFKR/Sports Base Online P/B To

Women A

Place Bib Last First Team
1 78 WALKER Kris kriegcycling.com
2 72 PEZZULO Tiffany Park City Iron Man
3 83 CIESLEWICZ Rachel MonaVie/Cannondale
4 70 DEUTER Dayna Ridley Factory Team
5 71 POWERS Erika Revolution / Peak Fasteners
6 80 WILCOX Mary Kuhl/Scott
7 73 WADE Jennie Ridley Factory Team
8 81 WILES Tayler Revolution/peak fasteners

Master Men35+ A

Place Bib Last First Team
1 115 MCKONE John Team North Wave
2 113 MOORE Sam Canyon Bicycles of Salt Lake
3 125 O'CONNOR Art monavie-cannondale.com
4 118 OHRAN Matt monavie-cannondale.com
5 100 COTTLE Daren Porcupine/Specialized Racing
6 122 ABBOTT Richard Revolution/peak fasteners
7 103 ILTIS John COLE SPORT
8 116 NICHOLS Ben Porcupine/Specialized Racing
9 120 DASTRUP Gary Ski Utah Cycling
10 101 DAVIS Darrell Contender Bicycles
11 124 GIBSON Jared Racers Cycle Service
12 104 KALAR Denny Cole Sport
13 111 SAFFELL Bob Revolution-Peak Fasteners
14 126 SMITH Linde Kuhl/Scott Factory Race Team
15 107 LEWIS Steven Canyon Bicycles of Salt Lake

Masters 45+

Place Bib Last First Team
1 700 COWLEY Dirk FFKR/SBO p/b Tour of Utah
2 712 WALKER Bob Bountiful Mazda
3 711 BARQUIN Peter Cole Sport
4 710 JOHNSON Jeffrey Revolution/Peak Fasteners
5 714 ROLLINS Lewis Contender Bicycles
6 708 GILLESPIE Roger monavie-cannondale.com
7 706 WOODS Perry NA
8 717 TOLY Scott Cole Sport
9 713 MELINI Louis Canyon Bicycles
10 719 MILLIGAN Thomas Canyon Bicycles-Draper
11 718 CHORD Strika White Pine Touring
12 715 CUTTING Bill Ski Utah
13 703 PUTT Partrick Colesport
14 704 SMITH Doug RMCC/Cyclesmith
15 716 WHITE Mitch ICE/Rocky Mountain Surgery

Masters 55+

Place Bib Last First Team
1 1401 ROLLINS Lewis Contender Bicycle
2 1400 MELINI louis Canyon bicycles
3 1403 PATTISON Phil Team INERTIA
4 1404 HOLCOMB Steve NA

Single Speed

Place Bib Last First Team
1 400 FLYNN Eric
2 429 DEAR Jess RMCC/Cyclesmith
3 417 NELSON Daniel Racers Cycle Service
4 418 GIBSON Jared Racers Cycle Service
5 424 LLOYD Jason Backcountry.com
6 425 GORDON Jesse Contender Bicycles
7 419 HIGLEY Trenton Bikers Edge-Destination Homes
8 405 STEBBINS Scott
9 436 BALLS Jacob The Bike Shoppe
10 408 WOODWARD Weston The Bike Shoppe
11 423 JONES Cori
12 428 FREEBAIRN Zane Binghams/Northshore
13 434 LARSON Mike Rouge Rassin
14 416 BRANAUM Andrew
15 432 PITCHER Kory Joy Ride Bikes/EK Ekcessory
16 412 GLADDING Forrest forrestgladding.com
17 427 WOODS Perry
18 406 WIDDISON Tom Binghams-Northshore
19 411 LEWIS Steven Canyon Bicycles of Salt Lake
20 433 DIVALL Marc Contender Bicycles
21 435 DOMINGUEZ Rudy

Men B

Place Bib Last First Team
1 619 WELSH David Kuhl/Scott
2 502 COTTLE Tanner Porcupine / Specialized Racing
3 536 SIM Alec Joy RIde Bikes/EK Ekcessories
4 505 GLENN Kelly Contender
5 530 CHARLES Cameron RMCC/Cyclesmith
6 549 PITKIN Bo Whitepine / TOSH / RCM
7 503 EKDAHL Nick RMCC/Cyclesmith
8 541 HOFFMAN Jesse Whitepine / TOSH / RCM
9 614 FOSS Taylor Kuhl/Scott
10 613 CARLSON Kent Joy RIde Bikes/EK Ekcessories
11 604 CARAMADRE Rich RMCC/Cyclesmith
12 601 PETERSON Matthew Contender Bicycles
13 603 CHARLES Fraser RMCC/Cyclesmith
14 540 GLENN James Contender
15 547 MARSHALL Darren
16 621 ZGODA Frank
17 610 MACKAY Chris Cole Sport
18 545 HECKMAN Adam Racers Cycle Service
19 618 TYRELL Matthew ICE
20 630 PERRY Guy Salt Lake Running
21 605 WALKER Kris kriegcycling.com
22 607 ROPER Spence
23 507 JENSON Brian Autoliv
24 523 PHIPPEN Logan Binghams-Northshore
25 532 BOWCUT Patrick Canyon Bicycles
26 615 WOLFGANG Kurt NA
27 531 WHITNEY Alex Canyon Bicycles
28 501 COSTA Ken Revolution
29 624 WILHEMSEN Tyler Guthrie
30 538 GUNTER josh Vanguard Media
31 534 BURTON John Joy Ride Bikes/EK Ekcessories
32 625 KRUSEMARK Ryan Kuhl/Scott
33 524 PATTISON Phillip Team Inertia
34 508 JEX Greg Contender Bicycles
35 620 OLIVER Ryan
36 612 DIVALL Marc Contender Bicycles
37 623 OBLAD Mike Ellsworth/Hybrid Cyclery
38 609 OLSON Brock Binghams Northshore
39 628 TATOS Ted RMCC/CycleSmith
40 506 HARRINGTON Erik RMCC/Cyclesmith
41 525 EVANS James Porcupine Cycling
42 616 GENTRY Michael NA
43 627 GRAVES Curtis Salomon Mountain Pigs
44 509 KIRK Tyler Revolution
45 631 LAROCHE Scott Biker's Edge/Destination Homes
46 629 PEZZULO Tiffany Park City Iron Man
47 544 BARKLOW Mike
48 515 STEELE Greg
49 511 NYE Daniel Cutthroat Racing

Women B

Place Bib Last First Team
1 1308 WILES Tayler American RADD p/b AGEL
2 1301 CUNNINGHAM Meaghan NA
3 1316 MILKAVICH Lisa WWCC/ Intermountain Financial
4 1304 VREM Alison Revolution
5 1325 BARKLOW Kaitlin  
6 810 BLUNDELL Erin  
7 1300 CARR Theresa Revolution/peak fasteners
8 1314 EVANS Diane Bountiful Mazda
9 1303 FITZGERALD lisa  
10 1312 MATHESON Shanna Ski Utah Cycling Team
11 1323 STEVENS Elizabethanne NA

Master Men B 35+

Place Bib Last First Team
1 319 BRADLEY Matt Revolution-Peak Fastener
2 321 SHERWIN Chris Revolution-Peak Fastener
3 328 TAFT Todd Ski Utah Cycling Team
4 301 ARCHAMBAULT Peter Porcupine Cycling
5 330 HAMLIN Robert Recycled & new Bicycles
6 306 LEIKAM David Bikeman.com
7 317 MILNER Jon Canyon Bicycles-Draper
8 332 MERKLEY Ryan Racers Cycle Service
9 329 ROWLEY Rob Bikers Edge/Destination Homes
10 310 MORGAN Kevin Sambucca / Contender
11 314 PASTERNAK Mark Revolution-Peak Fastener
12 304 COLE David Ridley Factory Team
13 307 LOBSTER Bob Binghams-Northshore
14 305 KLONIZOS George RMCC/Cyclesmith
15 331 SEVERANCE Michael
16 318 MILLER Mark Canyon Bicycles-Draper

Men C

Place Bib Last First Team
1 1216 GREENWOOD Trevor Kuhl/Scott
1 1225 GRANGER Michael RMCC/Cyclesmith
3 1260 PARRIS Joshua Happy Boy Racers
4 1240 VANHUSS Chestor
5 1205 MILLER Eric NA
6 1242 NELSON Ethan Timpanogos Cyclery
7 1281 PITCHER Kory JOy Ride Bikes/EK Ekcessory
8 1282 NELSON Brian Biker's Edge
9 1230 DAVIS Matt
10 1228 ROSSBERG Mike Utah Windriders Assoc.
11 1209 SHUMATE Paul Binghams-Northshore
12 1279 THOMAS John Backcountry.com
13 1217 FLOREZ Gregory RMCC/CycleSmith
14 1277 JACOBSON Gage Binghams-Northshore
15 1218 BROWN Stephen
16 1231 HALVERSON Jason Staate Bike Shop
17 1226 BARLOW Dan
18 1280 FLICK Jeff NA
19 1283 KODNER Neil
20 1210 SPARKS Brian
21 1233 TERRY pat kat mays
22 1204 LUPTAK Aaron Ski Utah Cycling
23 1284 HOLMAN John Bikers Edge/Destination Homes
24 1271 FISCHER Marit Contender/Base Camp Comm.
25 1274 BRADFORD Chad NA
26 1285 TERRY Dennis
27 1249 RASMUSSON Wesley Timponagos Cyclery
28 1235 OSGUTHORPE Shane Roosters
29 1222 SCOTHERN Greg NA
30 1278 RICKARD Dennis Binghams-Northshore
31 1268 FERGUSON Craig
32 1270 SEIBERT Jaiya
33 1248 MILLIGAN Thomas Canyon Bicycle-Draper
34 1256 HARPER Dan Timpanogas Cyclery
35 1237 LETENDRE Dev Roosters

Women C

Place Bib Last First Team
1 809 DOUGLASS Margaret  
2 812 FALLS Stephanie  
3 800 GLADDING Melanie  
4 811 HULT Sonia  

Junior Men

Place Bib Last First Team
1 1014 BOWCUT Alex Canyon Bicycles
2 1007 HOOVER Paden Canyon Cycle Draper
3 1020 PERRY Cade
4 1005 THORGOOD Brad Timpanagos
5 1022 PERRY Denver
6 1018 NIELSEN Brayden UtahMountainBiking.com
7 1023 GREENISON Nathan Uinta
8 1012 HIGLEY Max Bikers Edge-Destination Homes
9 1021 PERRY Jansen
10 1019 NIELSEN Shawn UtahMountainBiking.com
11 1008 COLE Josh
12 1024 ABBOTT Scott Revolution/peak fasteners
13 1025 ABBOTT Ian Revolution/peak fasteners

Junior Women

Place Bib Last First Team
1 901 LAYER Chelsea Cutthroat Racing
2 904 PERRY Julia
3 906 SMITH Jessi
4 905 CRAMER Lupine Recycled & New Bicycles
5 903 STONE Sariah